Dobří pedagogové tvoří dobrou školu

Učitelé jsou základ. 64 procent rodičů z hlavního města Prahy se domnívá, že předpokladem kvalitní základní školy je pedagogický sbor. Naopak pouhé jedno procento si myslí, že dobrou školu dělá především dobrá výuka přírodních věd. Rodiče také kladou důraz na to, aby se školáci základních školách věnovali intenzivně sportu, digitálním dovednostem či výuce jazyků.

Potvrdil to průzkum, který byl realizován přes platformu IPSOS Instant Research pro Městskou část Praha 10. Ta na svém území otevře od školního roku 2025/26 zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách, která bude požadavkům rodičů i dětí na moderní školu odpovídat.

Důležitým kritériem je pro 10 procent pražských rodičů také vzdálenost od bydliště. „Nedostatečným kapacitám škol se věnuje téměř každá městská část. Ambicí každého zřizovatele školy musí být, aby děti mohly chodit do škol dle spádovosti a nemusely zbytečně dojíždět. Nově zrekonstruovaná Základní škola V Olšinách ve Strašnicích pomůže situaci na Praze 10 řešit,“ vysvětluje Ondřej Počarovský, radní pro školství městské části Praha 10 (TOP 09).

Rozhodující je kvalita pedagogického personálu

Rodiče chtějí otevřenou, digitální i sportovní školu

Naprostá většina rodičů v hlavním městě se domnívá, že by výuka na základních školách měla vést školáky k morálním hodnotám (98 procent respondentů). A podobně na tom je i důraz na respektování odlišných názorů (96 procent) či výchova ke sportu (95 procent).

„Rekonstrukce strašnické školy samozřejmě zahrnuje také úpravu volné plochy východně od školy a vytvoření víceúčelového hřiště,“ dodává Počarovský.

97 procent rodičů si přeje, aby škola v dětech podporovala kreativitu a tvůrčí cit, 98 procent souhlasí s tím, aby vedení školy otevřeně komunikovalo s dětmi i rodiči a 92 procent z nich pokládá za důležité, aby se ve výuce využívaly nové technologie. „To vše projekt připravované Základní školy V Olšinách zohledňuje, a to nejen při samotné rekonstrukci, ale především ve výběru pedagogů i managementu školy. Chceme, aby nová základní škola ve Strašnicích dokázala získat do svých řad ty nejlepší pedagogy. Klíčová v tom bude osobnost ředitele,“ dodává Ondřej Počarovský. Výběrové řízení na ředitele školy se připravuje na podzim letošního roku 2024, aby měl dostatek času na zpracování plánů, výběr personálu i zajištění všech potřebných materiálních, technických záležitostí včetně odborných.

Areál Základní školy V Olšinách byl prázdný už od roku 2009, kdy shodně škola oslavila 100 let své existence. Nicméně o pět let později byla budova prohlášena kulturní památkou a nyní probíhá její rekonstrukce. Po jejím dokončení se vrátí areál školy k původnímu účelu, tentokrát pod názvem Základní škola V Olšinách. „Bude sídlit v budově, která si zachová svůj ikonický vzhled a bude respektovat původní secesní prvky, půjde o školu, která bude učit v duchu moderních metod. Cílem školy bude budovat digitální, jazykové i přírodovědné vědomosti tak, aby její absolventi uspěli v dalším vzdělávání i na pracovním trhu,“ uzavírá Počarovský.

První žáci by měli na Základní školu V Olšinách nastoupit už ve školním roce 2025-2026.